تبلیغات
آموزش فوتسال ، فوتسال بانوان - آموزش سیستم، تاکتیک و سبک در فوتسال

خرید اینترنتی آموزش فوتسال از ابتدا تا حرفه ای

این مجموعه شامل: تاریخچه
فیلم های آموزشی
قوانین فوتسال  تکنیک ها و تاکتیک ها

خرید پستی آموزش فوتسال

توجه کنید: این محصول دارای گارانتی بدون قید و شرط فروشگاه با ضمانت بازگشت پول و یا تعویض میباشدپس با اطمینان خرید کنید.

این محصول به صورت اورجینال از فروشگاه ارائه میشود و شماره مجوز در توضیحات درج گردیده

خرید پستی

فقط  9200 تومان!          شماره مجوز: ۱۵۵/۸۹۱۳۲

شماره تماسهای پشتیبانی فروشگاه روی فاکتور خرید شما درج گردیده  که هم به آدرس شما و ایمیل شما ارسال میشوند

تاریخ : یکشنبه 19 آبان 1392 | 01:22 ب.ظ | نویسنده : احسان حیدری

آموزش سیستم، تاکتیک و سبک در فوتسال


مروری بر تعریف استراتژی در بازی فوتسال

استراتژی در واقع تدبیری است خاص که مربیان در طول بازی اتخاذ می نمایند تا درنهایت موفقیت تیمی را به همراه داشته باشند.این تفکر که از فاکتورهای موفقیت مربیان با دانش می باشد پیرو تحلیل آماری و دیداری از آنچه از تیم خود انتظار داریم و اطلاعاتی که از تیم حریف خواهیم داشت بررسی و انتخاب خواهد شد.هرتیم با استراتژی مشخص که ازسوی مربی انتخاب می گردد تیم را در دو بخش دفاع و حمله دارای برنامه ای مشخص می نماید.استراتژی در واقع ترکیبی از ۳ عنصر کلیدی با عناوین : سیستم در بازی ، تاکتیک ، سبک یا روش بازی تشکیل خواهد شد که در این مبحث به تحلیل این سه واژه برای درک بیشتری از واژه استراتژی می پردازیم.

سیستم همان چیدمان اولیه بازیکنان در زمین میاشد که با نشان دادن اعداد برمبنای نحوه استقرار در زمین بازی مشخص می گردد. امروزه در بازی فوتسال سیستم ها همواره در حال تبدیل شدن به یکدیگر می باشند. (Alternative ) این بدان معناست که مربیان می بایست برای موفقیت بر مبنای توانایی بازیکنان (ابزار)  برای تغییر سریع سیستمها بمنظور رسیدن به موفقیت در دفاع و حمله برنامه ریزی داشته باشند .سیستمهای رایج در بازی فوتسال : ۲-۲         ۱-۲-۱       ۳-۱   و    ۰-۴  خواهد بود که هم در دفاع و هم در حمله دارای نقاط ضعف و قوت می باشد که در مبحث هفته آینده به تفکیک در ارتباط با آنها صحبت خواهیم نمود.


 Picture3 Picture4 Picture2 Picture1

تاکتیک برنامه ای است جهت موفقیت یک تیم که توسط مربی اتخاذ و می بایست از دید حریف پوشیده باشد.مربیان در جریان بازی از تاکتیکهای مشخص و تمرین شده استفاده خواهند نمود و همانطور که در مباحث گذشته عنوان نمودیم تاکتیکها را به : تاکتیک فردی ، تاکتیک تیمی ، تاکتیک گروهی ، تاکتیک تیمی و تاکتیکهای ویژه تقسیم بندی خواهیم نمود.

1234

سبک یا روش بازی نیز راههای و روشهای مختلف و متعددی خواهد بود که پس از اتخاذ تاکتیک مناسب برای آن در نظر گرفته خواهد شد.این بدان معنی است که تاکتیکهایی در بازی موفق به اجرا خواهند شد که راههای مختلفی (Option)  برای رسیدن به دروازه حریف در حمله و مراقبت از دروازه خود در دفاع داشته باشد.

با این تعاریف در می یابیم که لازمه اتخاذ استراتژی توسط مربیان فوتسال صاحب سبک آگاهی از سه فاکتور : سیستم ، تاکتیک و سبک یا روش یازی (Style)  خواهد بود که به ترتیب اولویت در برنامه های تمرینی می بایست مورد توجه مربیان قرارگیرد. برای سیستم اتخاذ شده تاکتیک و برای تاکتیک انتخاب شده تدابیر و روشهای متعددی را  برخواهیم گزید تا در نهایت منجر به موفقیت گردد.

به عنوان مثال در حمله برای سیستم ۲-۲ در بازی تاکتیک حمله با استفاده از بازی در عمق با بازیکن راس را انتخاب  و  پس از اجرای آن ( به محض رسیدن توپ به بازیکن راس ) جهت کار دوم راههای متعددی را از جمله : چرخش و شوت ،  پاس در عرض به بازیکنان کناری که جهت حمایت به سمت بازیکن صاحب توپ می روند ، پاس رو به عقب و اجرای بازیهای ترکیبی ۲ یا ۳ نفره  و یا بازی با بازیکن  عقب در صورت بسته بودن فضا را تمرین خواهیم نمود تا با توجه به شرایط غیرقابل پیش بینی که در بازی اتفاق میافتد بازیکنان توانایی بهترین تصمیم گیری را داشته باشند.

شهاب الدین سفال منش

مدرس رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)


منبع:http://fut5al.ir


طبقه بندی: آموزش مربیگری فوتسال، آموزش تاکتیک فوتسال، آموزش سیستم های بازی در فوتسال،